ÖZ PETROL-İŞ SENDİKASI

ÖZ PETROL-İŞ SENDİKASIPetrol Kimya Lastik Plastik İşçileri Sendikası

Asgari Ücret Üzerine?


2017 yılı için belirlenen yeni asgari ücret miktarı açıklandı. Kimler memnun oldu bilemeyiz ancak asgari ücret ile çalışan ve maaşları asgari ücrete göre belirlenen insanlarımız memnun değil. Bu insanımızın sayısı da öyle azımsanacak kadar az değil. Yaklaşık 5 – 6 milyon vatandaşımızdan bahsediyoruz. Hatta 5 – 6 milyonu direk ilgilendirirken bir o kadar vatandaşımızı da dolaylı yollardan ilgilendiren bir konu asgari ücret.

TÜİK ve birçok kuruluş düzenli olarak açlık ve yoksulluk rakamları açıklıyor. Bu rakamlar açıklanmasa da hepimiz bakkal, manav, kasap, pazar, giyim, eğitim, ulaşım, ısınma, kira, elektrik, su, sağlık ve vergi harcamaları gibi mecburi giderlerimizin kuruluşların belirlediği açlık ve yoksulluk rakamlarını da fazla fazla katladığını biliyoruz. En azından ilan edilen açlık ve yoksulluk rakamları esas alınarak belirlenecek bir asgari ücrette halkımızı rahatlatabilirdi.

Halkımızın bu rakamları hak etmediğini düşünüyorum. Halk olarak çok zor günler geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. İçerde ve dışarıda terör ile mücadele eden halkımız, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni durduran halkımız ve ekonomik saldırılar karşısında döviz bozdurarak her şartta devlet ve milletinin yanında duran halkımız. Şehit olan halkımız…

Hükümetimiz birçok önemli işlere imza atarak bu halka yatırımlar yapıyor; yollar, tüneller, köprüler, havaalanları, hastaneler. Adaleti yaymak adına ve ayırımcılığı kaldırmak adına vatandaşa eşit muamele edilmesini sağlayan hükümetimiz. Eğitim ve sağlık başta olmak üzere birçok sistemsel bozukluğu gideren hükümetimiz. Birçok konuda sınıf geçerken emekli ve çalışanların düşük notunu almaya devam eden hükümetimiz…

Evet! İstikbalimiz ve istiklalimiz için bu mücadeleleri vermek zorundayız. Ancak her konuda eşitliği sağladığımız gibi hayat standartlarımızda ve geçim şarlarımızda da belli bir seviyeye kavuşmalıyız.

Bir de bu konunun seçim malzemesi olarak kullanılması ve siyasi propagandaya dönüşmesi en üzücü olanı.

Tavsiyemiz ve dileğimiz hükümetin her zorlukta yardımına müracaat ettiği asgari ücretli ve emekli vatandaşlarımıza acil yardım paketi veya yeni bir düzenlemeyle destek vermesidir.