ÖZ PETROL-İŞ SENDİKASI

ÖZ PETROL-İŞ SENDİKASIPetrol Kimya Lastik Plastik İşçileri Sendikası

8 Mart Kadınlar Günü Başkanımızın Mesajı


KADIN “EMEK”TİR.

Kısaca “bir işin yapılması için harcanan kafa ve beden gücü, çalışma” tüm dünyada “emek” olarak adlanmaktadır.

Bu tariften hareketle baktığımızda yalnızca bedenin ya da yalnızca beynin çalıştırılması sanki emeği anlatmada eksik kalıyor. Bazen sevmek, beklemek, sabretmek ve zaman ayırmak ta “emek”tir.

İnsanoğlu sadece çalışma hayatına atıldığı andan itibaren emekçi kategorisine girmiyor. Aslında hayatın tümü bir “emek”tir. Doğduğumuz ve emeklemeye başladığımız günlerden itibaren “emek” harcıyoruz.

Böyle düşündüğümüzde annelerimizin, eşlerimizin, kız kardeşlerimizin yani kadınlarımızın sanayide, endüstride, fabrikada, atölyede, tarlada, ofiste, evde, tezgahta kısacası tüm işyerlerinde emekçi olmaları basit bir tanımlamadır. Kadının hayatının tümü “emek” tir.  

Bir annenin uykusundan evladı için yaptığı fedakarlık “emek”tir. Hasta olduğunda döktüğü göz yaşı bir “emek”tir. Ailesine yemek hazırlarken harcadığı zaman bir “emek”tir. Eşinin kopan düğmesini dikmesi bir “emek”tir. Çocuklarının istikbali için ettiği dualar bir “emek”tir. Sabah tüm aile fertlerinden önce kalkarak yaptığı hazırlıklar ve yine tüm aileden sonra yatarak yaptığı tüm toparlamalar bir “emek”tir. Bir kadının eşinin yolunu gözlemesi bir “emek”tir.

Örnekleri o kadar çoğaltabiliriz ki… Bu dünyada olmasa da ahrette kadınlarımızın kutsal olan emeklerinin karşılığını tam ve eksiksiz olarak alacakları mutlaktır.

Bu duygular içerisinde şunu söylemek geçiyor içimden “her gün kadınlar günüdür”.

Her gün “emek”tir.   

Bütün emektar annelerimizin, eşlerimizin, kız kardeşlerimizin dünya emekçi kadınlar gününü tebrik ediyorum.