ÖZ PETROL-İŞ SENDİKASI

ÖZ PETROL-İŞ SENDİKASIPetrol Kimya Lastik Plastik İşçileri Sendikası

Büyükanne Projesi Protokolü İmzalandı


Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Kadın İstihdamının Desteklenmesi İçin “Büyükanne Projesi” Protokol imza törenine katıldı. Projeye göre torununa bakan büyükannelere maaş ödenecek. 

“Büyükanne Projesi” protokol imza töreni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Ali ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımı ile 8 Şubat 2017 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirildi.  Protokol imza törenine, Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Genel Sekreterimiz Dr. Osman Yıldız katıldı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Büyükanne Projesi hakkında bilgi verdi. Müezzinoğlu, proje için bu ay talepleri alacaklarını ve projenin Mart ayı itibariyle fiilen uygulamasına geçileceğini belirterek, “Net asgari ücretin yüzde 30’u yani 425 lira katkı sağlayacağız büyükanneye. İstanbul bin aile, İzmir bin aile, Bursa bin aile, Ankara 500 aile, Kayseri 500 aile, Sakarya 500 aile, Antalya 500 aile, Konya 500 aile, Tekirdağ 500 aile olarak bu proje çalışmasının kapsamı içinde yer alacak” dedi.  

Müezzinoğlu, “Aylık ailelerin takibini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının uzmanları yapacak. 1 yıl sonra biz bu projenin verimliliğini ve bundan sonra bir hükümet projesi haline dönüşmesinin değerlendirmesini yapabilecek duruma gelebilelim. Bu süre zarfında bu projenin maddi külfeti bin aile için yaklaşık 6 milyon. Bu ücretin yarısını İŞKUR olarak biz üstleniyoruz diğer yarısını da masanın başında protokolünü imzalayacağımız paydaşlarımız üstleniyor. Tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Burada önemli olan paylaşarak bu ülkeye ve bu millete ait olan bir projenin altına imza atmak” diye konuştu.

Gelir düzeyi düşük olan ailelerin üzerinden gitmeyi planladıklarını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Bu da annenin gelirinin 2 asgari ücretin altında olması ailenin de baba da çalışıyorsa toplamın 3 asgari ücreti geçmeyecek şekilde olması. Bazı detay kriterler de süreç içinde ilk doğumlara dağılımı, ikinci doğum dağılımı, üçüncü çocuk dağılımı gibi dağılımlarda belirli kriterlerimiz, normal doğum sezaryen doğum kriterlerimiz gündeme gelebilir. Bunlar süreç içinde bizim yarın veri olarak 6 bin aileyi analiz ederken uzun vadeli projenin veya genişletilebilecek projenin veri tabanını oluştursun diye belirli kriterleri de önümüzdeki süreçte kamuoyuna deklare edecek detaylarımızı da netleştireceğiz. Büyükannenin sağlıklı olması, bir toruna çocuğa bakabilecek sağlık dinamiklerinin olması, burada 65 yaş cümlesini kullanıyoruz ama 65 yaşı geçen olamaz anlamında değil. Hakikaten aile uygunsa büyükanne de sağlıklıysa dinamikse diğer veriler uygunsa tek arayacağız o büyükannenin o çocuğu 8-9 saat hakkından gelebilecek, yanında olabilecek bir noktada olup olmaması. Bütün bunları da genel ilkeleriyle söylemiş olayım2 açıklamasında bulundu.

 “Geleneksel aile modelini de güçlendirmeyi hedefliyoruz”

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya ise geleneksel aile bağlarını daha da güçlendirecek ve kadın istihdamını da arttıracak bir projenin protokolünü imzalayacaklarını ifade ederek, “Torununa bakan büyükanneye ekonomik destek projesini biz bakanlığımız olarak çalışıyorduk. Sayın Çalışma Bakanımız da paydaşlarımızla birlikte böyle bir projenin hazırlığındaymış. Bunu öğrenince birlikte bu projeyi yürütmeyi amaçladık. Bu projenin iki amacı var. Birincisi kadın istihdamını desteklemek, ikincisi de geleneksel aile bağlarını kuvvetlendirmek nesiller arası iletişimi ve etkileşimi arttırarak aile kurumunu daha da güçlendirmek. Yoğun çalışma temposunda özellikle de çekirdek ailelerin çoğaldığı dönemde geleneksel aile dediğimiz geniş aile modelinin azaldığı günümüzde aileler arası görüşme etkileşim gün geçtikçe azalmakta. Bu projeyle biz torununa bakan büyükanneler yani anneanne babaannelerle geleneksel aile modelini de güçlendirmeyi hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve projenin diğer paydaşları Bakan Müezzinoğlu ve Bakan Kaya ile Büyükanne Projesi protokolünü imzaladı.